Velký třesk na malé scéně


Velký třesk je projekt, který formou světové premiéry a maximálně dvou repríz (tedy tří exkluzívních představení) prezentuje původní tvorbu českých umělců. Jde o dlouhodobý projekt Malého Vinohradského divadla, který má ambice nejen oživit jeho Malou scénu, ale též obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní událost. Každý díl, uváděný od června 2012 průměrně jednou za čtvrt roku, je věnován jedné výrazné osobnosti, třebaže do budoucna nejsou vyloučeny ani komponované večery z děl více autorů.

Unikátní je především záměr představovat nejen autory divadelních her, prozaiky nebo básníky, ale též autory děl hudebních, výtvarných a zastupujících další umělecká odvětví. Za stěžejní pak považujeme hlavně fakt, že naším cílem není dělat „benefici“ či recitál jednotlivých osobností a už vůbec ne scénické čtení nebo jevištní skicu. Výsledný tvar bude koncipován jako výsostně divadelní zpracování, akcentující ve své scénické – tedy režijní, herecké i výtvarně – hudební složce myšlenky a atmosféru díla jednotlivých autorů. Každý díl projektu bude tedy výrazně jiný a jinak zajímavý. Jelikož při vzniku Velkého třesku úzce spolupracujeme s autory, které jsme pro tento záměr oslovili, budou oni sami součástí svého večera a to do té míry, do které jim mu to bude vlastní. Není tedy vyloučeno, a už teď máme u některých autorů potvrzeno, že se zúčastní představení coby účinkující. Každý díl má svého režiséra a svou koncepci, vycházející z uváděné tvorby daného umělce.

Osobnosti, se kterými spolupracujeme, výrazně a zcela nenahraditelně zastupují svůj uměleckých obor nebo obory, ať už na jeho poli působí dlouhodobě nebo krátce. Díla, která uvedeme, jsou buď vytvořena přímo pro naše divadlo a tento projekt nebo jde o díla vůbec či dosud minimálně uváděná na veřejnosti. Můžeme tedy říci, že Velký třesk je též objevování a obohacování kulturní veřejnosti o nová díla formou divadelních představení.


Návštěvní hodina, I. Malijevský – 6., 7. a 10. července 2012

Jevištní podoba stejnojmenné poémy Igora Malijevského. Divadelní báseň, napsaná speciálně pro MVd, v níž se propojuje slovo s živou hudbou, pohybem a výtvarným zážitkem. Pouze tři exkluzivní představení tohoto díla!!!

Hrají: Tereza Karpianus j. h., Petr Pochop, Stela Chmelová, Ivana Machalová j. h., Lukáš Šolc, Samuel Neduha j. h., Marie Hodinářová j. h., Jiří Panzner j. h., Hana Mathauserová, Jiří Sobotka


Toto představení již nehrajeme.