DRAMATURGICKÝ PLÁN 2016/2017

OBŘAD. TRADICE. OBĚŤ?

Jaké jsou dnešní obřady a jakou plní v dnešní společnosti funkci?
Je obřad projevem úcty a svátosti nebo jen prázdným stereotypem?
Je dobré dodržovat tradice?
Máme co předávat svým potomkům?
Pro co stojí za to se obětovat?

Téma sezóny 2016/2017 v Divadle D21 vyvolává mnohem více otázek, než jakékoliv jiné téma kdy jindy. Jsou to otázky, na které se možná nedá odpovědět, ale rozhodně stojí za to je zkoumat.
V malé obci Žlutava na Zlínsku se už od nepaměti dědí kostýmy a masky spojené s příchodem Mikuláše (Smrtka, Mouřenín, Žid, Čert atd.). Dědí se mezi muži z generace na generaci. Tyto „masky“ chodí již tři týdny před Mikulášem obcí a jejich pestrobarevný rej sleduje mnoho diváků. Trojí „řádění“ vrcholí 5. prosince průvodem v čele s Mikulášem, který chodí od domu k domu a rozdává spravedlivě dárky. Jde o mimořádně zajímavou a specifickou tradici, na kterou se jezdí dívat davy z okolních vesnic, protože nikde jinde nic takového nemají. Vzpomínky však říkají, že rozhodně ne jednou akce skončila totálním fiaskem, kdy musela zasahovat policie, došlo k četným a poněkud brutálním alkoholickým potyčkám „masek“ i „nemasek“, docházelo též k demolici aut a dokonce ke zranění dětí. Holt není „řádění“ jako řádění, tradice vždycky není nejlepší věc, obřadem může být zabíjení a obětí dítě. A koneckonců, to, co se nám tady „u nás“ z etických důvodů příčí, může být a je na druhém konci světa normální.

O KVÁSKOVI
Eva Kratochvílová

Začneme zlehka a křupavě – pohádkou o Kváskovi. Obřad pečení chleba spojený s udržováním kvásku stojí v čele našich tradic už odnepaměti. Pečená pohádka, dobře nakynutá, pěkně propečená i vypečená, cesta z těsta s poctivým Honzou Kváskem!
Dále účinkují Rohlík Natvrdlý, Buchta Maková, Kyselina Fytinová a další.
Doba kynutí nejméně 40 minut. Po pohádce spí se sladce, ale… bez práce nejsou koláče! Takže workšopský salát jako dezert (obilný kvíz, drobkotepectví).
Autorská pohádka pro děti od 3 let.
Obsazení: Stela Chmelová/Hana Mathauserová, Petr Pochop/Lukáš Šolc
Režie: Eva Kratochvílová
Premiéra: 2. 10. 2016 v 16:00

MACBETH
William Shakespeare

„Co se zdálo tělem, vzal vítr jako slova od úst…“
Obřad zla. Hrdina Macbeth ve své rituální pýše opět vyvolává hněv bohů. V nejposedlejším ze všech světů stvořených Shakespearem čeká na ztrestání… Proč tolik prahneme po trestu a katastrofě? Je to proto, že to k osudu Hrdiny prostě patří? Už Carl Jung řekl, že celá západní civilizace trpí chronickou potřebou katastrof, kterých je přitom tak zoufale málo. Potřebujeme být ztrestáni, neboť jsme v zajetí dychtivosti po Hrdinovi. Jsme ochotni obětovat stovky živočišných druhů, ozónovou vrstvu, hektary lesů, a to vše jen proto, aby nám přísná Nebesa konečně stvrdila, že jsme Hrdiny…
Krve je víc a víc. Čarodějnice skřehotají na rozcestích a dráždí k vraždám. Země se třese jako v horečce, výr uklove sokola v letu, koně strhají ohradu, řítí se vpřed, vrhají se na sebe. I láska a touha jsou otráveny myšlenkou na vraždu. Obřad začíná. Nejvíc se bojíme minulosti, která se vrací.
Obsazení: Petr Pochop, Hana Mathauserová, Kristýna Podzimková, Stela Chmelová, Mariana Čížková, Johana Schmidtmajerová j. h.
Režie: Michal Hába
Dramaturgie: Magdalena Frydrych Gregorová
Výprava: Adriana Černá
Hudba: Jindřich Čížek
Premiéra: 13. ledna 2017

BAKCHANTKY
Lucie Ferenzová na motivy Euripida a dalších autorů

Mýtus i budoucnost, radost i krutost. Pocta rituálům, které ochraňují před šílenstvím.
Víte, jaký je rozdíl mezi šamanem a psychopatem? Šamanova kreativní osobnost s každým dalším rituálem roste, jeho věštby a ponory do temnot lidské duše nám mohou být velice prospěšné. Mohou nám ukázat cestu. A my pak říkáme „unikl jsem zlému, nalezl jsem lepší.“ A víte proč? Protože šaman se narozdíl od psychopata umí uzdravit. Před tím, co tě přesahuje, dveře nezamkneš.
Obsazení: Kristýna Podzimková, Mariana Čížková, Libor Novák, Michal Dudek, Lukáš Šolc
Režie: Jiří Ondra
Dramaturgie: Magdalena Frydrych Gregorová
Výprava: Jana Hauskrechtová
Premiéra: 17. března 2017

PANNA ORLEÁNSKÁ
Jiří Ondra

Inscenace oživovacího obřadu na motivy pramenů a děl o Janě z Arku.
„Krásná poutnice – je temná noc a vy to dobře znáte – jak duchové zlí jako lítice – za noci všude pokoušejí svaté – Tělo do hrobu přísluší – běda, kdos nedbal o duši!”
Inspirováno skutečnými událostmi, příběhem Panny, mravnou básní Voltaira, exorcismem, K. J. Erbenem a hřbitovem ve Velharticích.
Obsazení: Kristýna Podzimková, Stela Chmelová, Michal Dudek, Lukáš Šolc
Režie: Jiří Ondra
Výprava: Jana Hauskrechtová
Hudba: David Hlaváč
Premiéra: 8. 6. 2017

PROJEKTY

KOMU ZVONÍ HANA

Divadelní talk show s hosty, jejichž osudem se staly Vinohrady.