DRAMATURGICKÝ PLÁN, Sezóna 2019/2020

KAM AŽ SMÍME?

“Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého.”
John Stuart Mill

V sezóně Divadla D21 2019/20 se pokusíme prozkoumat hranice svobody. Co by se stalo, kdyby bylo všechno dovoleno? A co když někdo získá pocit, že je důležitější než ostatní? Navíc podlehnout svodům moci a majetku je tak snadné! Co už je za hranicí lidskosti? Co je na hraně důstojnosti? Co je a co už není hra?
Vydejte se s námi pokusit se na některé z těchto otázek nalézt odpověď.

ČARODĚJŮV UČEŇ
Otfried Preußler

Co je s nimi? Mají strach. Strach před čím? O tom nemohu mluvit. Ale dozvíš se to, už brzy. A ty? Ty nemáš strach? Víc, než si myslíš.
Chlapec Krabat se na prahu dospělosti ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny. Musí se rozhodnout: Nekonečná moc a její temná síla, nebo zázrak lásky a života? Kterou cestu si Krabat vybere?
Otfried Preußler, rodák z Liberce, zpracoval ve své knize starou lužickosrbskou legendu. Vyprávění o souboji čarodějného učně s mistrem má však svoje kořeny ve staré Indii a později se objevuje v nesčetných obměnách na nejrůznějších místech. Jde o nadčasový příběh, metaforu věčného souboje, který svádí každý z nás.
Režie: Peter Chmela
Premiéra: 1. listopadu 2019

ZLOČIN A TREST
Fjodor Michajlovič Dostojevskij / Andrzej Wajda

“Kdo má svědomí a pochopí svůj omyl, bude trpět. To bude jeho trest.”
Příběh studenta Raskolnikova, který se pokouší udržet pevný postoj, ačkoli se mu zem propadá pod nohama. Groteskní drama, ve kterém se hodnoty hroutí, aby mohly znovu získat svůj význam. Pokušení, vášeň, láska, prokletí, provinění… a trest. Teorie i praxe v inscenaci, která připomíná horečnatý sen. Může si člověk myslet, že je ostatním nadřazený? A mají takoví lidé právo zabíjet?
Klasický román ruské i světové literatury v divadelní adaptaci předního divadelního a filmového režiséra Andrzeje Wajdy.
Režie: Jakub Šmíd
Premiéra: 1. února 2020

SRUČNÁ HISTORIE OSAMĚLOSTI
Tomáš Jarkovský / Jakub Vašíček

Podle křesťanské tradice jsme všichni stiženi prvotním, dědičným hříchem. Nejedná se ale spíš o dědičné prokletí? Prokletí osamělostí? Osamělý Bůh stvořil člověka k obrazu svému, tedy osamělého. Ten se sám stal demiurgem, který je schopen vytvářet nové reality, nová spojení, nové systémy. Všechny ale trpí stejnou nedokonalostí. Ta je nezamýšlenou, nechtěnou, ale také neodmyslitelnou a neodstranitelnou součástí každého aktu tvorby, každé existence. Chybou, kterou nelze opravit bez porušení podstaty látky.
Režie: Jakub Vašíček
Premiéra: duben 2020