Tisková zpráva :: Divadlo D21 začne zkoušet Pannu Orleánskou. Pojímá ji jako lidový chorál (01. 06. 2017)

Režisér Jiří Ondra se tentokrát pustil do oblíbeného tématu. Příběh Jany z Arku začíná zkoušet v Divadle D21 s herci místního souboru, hudebníkem Hlaváčem a za zvuků starého harmonia. Inscenaci chce pojmout jako lidový chorál se zpěvy. Premiéra inscenace je naplánovaná na 8. června.

Krátký rozhovor o chystané inscenaci s režisérem Jiřím Ondrou:

Panna Orleánská je věčné téma jak divadelních, tak filmových adaptací. Proč sis vybral k inscenování právě tento titul?

Došlo ke vzácné shodě. Před rokem jsem mapoval zájmy a herecké sny souboru D21. S nápadem přišla Kristýna Podzimková, mně se to velice líbilo jako téma. Nejde tedy v prvé řadě o titul. Zpracováváme téma. Je to společné dobrodružné hledání. Od začátku do konce. Vytváříme současnou zprávu o Janě a jejím neobyčejném příběhu. Východisko mého zájmu tvoří krutá absurdita procesu s Janou, v návaznosti na pozdější rehabilitační proces, blahořečení a svatořečení. Velmi to připomíná inscenované politické procesy z dob nedávných i současných. Důležitou roli hraje hudba, výtvarné umění, nejrůznější odkazy, atmosféra a především vzpomínky Jany. Velmi mi záleží na tom, aby Jana byla živoucí.

Čím bude tvoje Panna jiná?

Na tuto otázku nejde pravdivě odpovědět, protože není v možnostech člověka poznat všechna zpracování příběhu Jany. Jana z Arku je nejčastěji citovanou historickou postavou v umění, převážně v literatuře, vůbec. Při psaní textu jsem kombinoval autentické historické prameny s literárními. Hlavní osu tvoří soudní záznam z procesu v roce 1431, který vedl k upálení Jany. Dále pracujeme s poznatky z rehabilitačního procesu, který probíhal mezi lety 1450 – 1456, kdy vypovídaly osoby, které znaly Janu za jejího života, nebo byly přítomny u procesu, který ji 20 let předtím poslal na smrt. Je neuvěřitelné, že dodnes existují velmi pečlivé soudní záznamy, které nám na základě otázek a odpovědí podávají ucelenou zprávu o Janině osobnosti.

Jak jsi přistupoval k postavě/charakteru titulní postavy?

Na to jsem asi odpověděl v předchozích otázkách. Naděje Jany, smysluplnost oběti její a dalších podobných osobností spočívá snad v tom, že jejich odkaz často přežije úpornou snahu současníků o devastaci všeho, co s nimi souvisí. Víc nebudu prozrazovat.

Formát inscenace by měl být lidový chorál, řekneš nám, na co se mohou diváci těšit?

Na živý obřad, na zpřítomnění minulosti, na herce, kteří se mění v reálné postavy z historie, na napínavý a silný příběh.

tisková zpráva ke stažení