Divadlo D21 zkouší Vánoční koledu

www.i-divadlo.cz, 16. 10. 2015

„V pátek jsme uvedli první premiéru sezony – Velký třesk Bohdana Bláhovce. Nyní zkoušíme Vánoční koledu s režisérkou Věrou Herajtovou. Bude to rodinný muzikál a rozhodně to bude skvělá zábava,“ zve na představení Ilona Machová z vinohradského Divadla D21.

Věra Herajtová je režisérkou, ale také autorkou dramatizace knižní předlohy Charlese Dickense. Představení Vánoční koleda je zamýšleno jako komorní muzikál pro celou rodinu. V Divadle D21 právě probíhají zkoušky a přípravy na listopadovou premiéru.

Těžištěm emocionálně nabitého příběhu je osud starého hamižného a necitelného obchodníka, jehož zatvrzelost vůči světu se zesiluje právě v období povšechného veselí kolem Vánoc. Ebenezer Scrooge prostě nenávidí Vánoce! A to až do doby, než ho za jedné chladné noci před Štědrým dnem navštíví tři duchové, aby ho provedli strašidelnou krajinou jeho vlastního života. Duch minulosti připomene to, co chtělo být dávno zapomenuto. Duch současnosti nastaví jeho realitě pravdivé zrcadlo. A duch budoucnosti zjeví s neúprosností sobě vlastní to, nač se člověk bojí dokonce pomyslet… Starý lakomec a necita tedy putuje svou minulostí, současností a budoucností, aby nakonec svým blízkým a podřízeným vlastnoručně upekl krocana!

„Bylo by hezké, kdyby náš vánoční příběh pro malé i velké lidi rozezněl duše plné tónů a naplnil písní alespoň na chvilku i takové, které na své životní pouti o pár svých tónů přišly…,“ říká o představení režisérka. Ta má již s muzikálem bohaté zkušenosti. Po revoluci se podílela dokonce na muzikálu Bídníci.


Herci tedy v této době především zpívají, korepetují, učí se texty písniček a na novou inscenaci se velice těší. Role jsou pro ně totiž ušité na míru. Věra Herajtová je mezi herci známá právě precizní přípravou, lidským přístupem a hlavně smysluplnou prací, která – ač přesně zacílená – umožňuje hercům tvůrčí svobodu.
A proč také zajít na Vánoční koledu?

„Kouzelná povídka nese mnohé rysy pohádky a bude určená pro rodiny s dětmi. Místy až hororový příběh, který navrací Vánocům jejich původní smysl, je oslavou velkorysosti, soucitu a dobré vůle. Připomínku toho, že vánoční svátky nejsou jen o shánění dárků a nekonečném utrácení peněz, chceme přinášet zejména v období adventu,“ říká dramaturgyně Magdalena Frydrych Gregorová.


Premiéra představení se uskuteční v pátek 6. listopadu od 19:30 hodin, poté se bude hrát i v odpoledních časech. Více se dozvíte na www.divadlod21.cz.

Věra Herajtová, která adaptuje Dickensonovu povídku pro Divadlo D21, je výraznou osobností současné české divadelní režie. Vystudovala operní zpěv na brněnské konzervatoři a věnovala se studiu choreografie u Pavla Šmoka na pražské HAMU. Přestože se od devadesátých let 20. století pracovně orientuje převážně na činohru, můžeme v jejích režiích hudební i tanečně-choreografickou zkušenost vystopovat. Důraz na herce, velká péče věnovaná stylizaci pohybu na jevišti a důležitost hudební stránky inscenace dokonce její činoherní režie charakterizují. V centru nestojí jen text, ale celý jevištní obraz. Jméno Věry Herajtové ještě jako choreografky je spjaté s první porevoluční velkou muzikálovou produkcí Les Misèrables v Divadle na Vinohradech (v roce 1992). Na svém kontě má kolem stovky divadelních inscenací.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Vánoční koleda