SEKÁČ DĚDEČEK - NOVÁ PRATCHETTOVSKÁ PODÍVANÁ V D21

čajinka : Discworld.cz, 04. 07. 2014

Další představení s námětem z knih Sira Terryho Pratchetta nacvičili herci v Praze, tentokrát pod taktovkou divadla D21 na Vinohradech. Hra „Sekáč Dědeček“ s podtitulem „Rodinná sešlost za hranicemi života“ měla premiéru 22. května 2014.
Sekáč Dědeček je postaven především na příběhu Zuzanky z Těžkého melodična. V úvodu se ještě setkáme s Mortem a Ysabell, poté se rozvíjí příběh dospívající Zuzanky, která se před pozorností schovává pod průhledný deštník, a její životní filozofií se stala logika. Smrť se ztratí, ona má přebrat jeho úlohu, vždyť to znáte… Spíše než na příběh podle knihy se soubor D21 zaměřil na vztah Zuzanky se Smrťem – také proto, že rodina byla jejich zvoleným tématem pro sezónu 2013/14. Pokud se na Sekáče Dědečka chystáte, rozhodně neprohloupíte. Nečekejte ale žádného klasického Pratchetta a là Divadlo v Dlouhé. D21 hru a postavy pojímá po svém, můžete se tedy těšit třeba na Smrtě „nahoře bez“, havrana v koupací čepici nebo jednoduchou scénu v černobílých barvách. Věřte tomu, že jim to funguje.
Všichni herci podávají skvělé výkony. Stela Chmelová dává postavě Zuzany Stohelitské 100 % svého umu, během představení se v očích diváka prakticky stává Zuzankou. Stejně skvělý je Michal Dudek aka Smrť, který se postaral i o velevtipnou poznámku pod čarou. Ostatní herci během představení střídají role jako ponožky, ale každý má svůj highlight. V případě Hany Mathauserové se jedná především o dvojroli Zuzaniných kamarádek (trollky Nefrity a trpaslice Glorie); její roztomilý Krysí Smrť ale o mnoho nezaostává. Petr Pochop perlí v rolích Alberta nebo Hajaji a Samuel Neduha září v roli havrana, který je v jeho pojetí nezapomenutelný.
Sekáč Dědeček je vážný, originální i příjemně humorný. Představení má spád; režisér Peter Chmela ho totiž zbytečně nenatahoval. Věřím, že každý fanoušek fantasy se u něj bude bavit. Prostě na to zajděte. 85 %. KVÍK.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Sekáč dědeček