Kde je Sekáč dědeček? Terry Pratchett polemizuje o rodině v D21

Alena Hlavničková : Divadelní magazín, 11. 06. 2014

V Divadle D21 mohou obdivovatelé knih Terryho Pratchetta zhlédnout inscenaci, která je inspirovaná právě příběhem jedné z mnoha knih slavného anglického spisovatele.

Peter Chmela se s herci z D21 nechal inspirovat knihou od Terryho Pratchetta Těžké melodično. D21 se tuto sezónu věnuje tématu rodiny, takže i tato inscenace je rodinou protknuta.

Smrť není sám jen se svou kosou. Má koně Truhlíka, sluhu Alberta a vnučku Zuzanku. Smrť před lety adoptoval Ysabell, která se zamilovala do jeho učně Morta, a jak to tak bývá, narodila se jim Zuzanka. Nová rodinka odešla od dědečka a Smrť zůstal sám ve svém domě, kde mu společnost dělal pouze Albert. Najde opět Smrť cestu ke své vnučce? A najde ona jeho, když se on pokusí zapomenout?

Postavy Smrtě se s vervou zhostil Michal Dudek. Jeho hlas kupodivu nápadně připomínal hlas, jaký jsem si představovala u knižního Smrtě. Mluvil velkými písmeny. Byl nad věcí a převyšoval ostatní nejen výškou, ale i duchem, přesně tak, jak se na Smrtě sluší a patří.

Stela Chmelová ztvárnila Zuzanku, vnučku Smrtě. Zuzanka je jiná než ostatní dívky, a to vzhledem i chováním. Světlý pruh ve vlasech, nadhled vůči slečně Cílené, myšlení nahlas při potkání víly Zubničky, která přeci nemůže existovat, reakce na snahu o rozhovor ze strany Krysí Smrtě. Stela Chmelová nemusela hrát postavu Zuzanky, ona Zuzankou Stohelitskou je.

Hana Mathauserová sekundovala Smrťovi jako Krysí Smrť. Kvíkala dobře, ale nejvíce diváky nadchla dvourolí trpaslice Glorie a trollky Nefrity.

Petr Pochop alias Albert zvládl s grácií přeběhnout dvoukilometrovou místnost svého pána. Samuel Neduha byl zpočátku nervózní a slova mu šla velmi kostrbatě z úst. Pak už se naštěstí probral a havrana zakrákoral již bez škobrtnutí a jeho „hudební vstupy „byly příjemným odlehčením atmosféry.

Agnieszka Pátá s výpravou a Milan Willinger a Jiří Sobotka se scénou se vyřádili. Když chtěla Zuzanka zmizet před světem, jednoduše se schovala pod průhledný deštník. Smrť se dal lehce poznat díky masce, kterou nosil Michal Dudek na hlavě a ve chvíli největšího napětí přímo nasazenou na obličeji.

K podobě Zuzanky s bílým pruhem ve vlasech se skvěle hodily stoličky natřené zpola bíle a zpola černě. Hana Mathauserová zvládla zároveň zahrát trpaslici i trollku. Multifunkční stěna sloužila jako stůl, dveře, jiný svět.

Vybrat si jako předlohu dílo od geniálního autora, který je po celém světě obdivován, je vskutku odvážné gesto. Divadlo D21 se úkolu zhostilo s vervou sobě vlastní a výsledkem je inscenace, na kterou může být Déjednadvacítka zajisté pyšná.

Humor, který proplétá knihami od Terryho Pratchetta, jeho známé vysvětlivky pod čarou i vypodobnění jednotlivých postav, a to vzhledově i charakterově, se Divadlu D21 podařilo propojit v zajímavé dílo protknuté tématem rodiny.

Sekáč dědeček
Divadlo D21
Režie: Peter Chmela
Hudba: Zdeněk Dočekal
Výprava: Agnieszka Pátá
Hrají: Hana Mathauserová, Stela Chmelová, Petr Pochop, Samuel Neduha, Michal Dudek

Hodnocení: 90%

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Sekáč dědeček