Do Havlovy Audience se vrhli třicátníci. A skvěle

Ondřej Nekola : Houser.cz, 25. 11. 2013

Havla není nikdo dost. A tak jsme se vydali do vinohradského Divadla D21, kde uvádějí jednu z nejhranějších Havlových her – Audienci.

Hned při prvním setkání se režisér Jiří Ondra s herci Lukášem Šolcem (sládek) a hostujícím Jiřím Panznerem (Vaněk) domluvili, že sládkovu opilost hrát nechtějí, bylo by to trapné. Ostatně takový Landovský birella, tehdy ještě pito, také asi nepil. Sládek tak chtě nechtě musel být „zdatný pijan“, kterého pár piv hned tak nerozhodí, u Vaňka o pivní kondičku tolik nejde, ten jen přikuluje.

Lukáš Šolc pojal sládkovo lemtání zlatého moku ve velkém a při premiéře si střihnul hned dvanáct kousků (hra trvá zhruba hodinu), ještě před příchodem Vaňka na scénu vychrupnul dvě piva na ex. Při takovém tempu udržet text v hlavě (moč nemusí, hra se drží Havlova originálu) není rozhodně hračka a je hodna obdivu. Říhání při takové spotřebě je pochopitelné, v tomto případě však Šolc krapánek přestřelil. I přesto hraje sládka až s překvapivou lehkostí, zdárně dokáže vystihnout jeho vypočítavost, malost, komplexy, sem tam překvapenost, nepotřebuje si vypomáhat extra velkými gesty, i když hru s tělem zvládá také skvěle, brilantní jsou pak jeho jízdy na kolečkovém křesle.

Jiří Panzner se se svým mini afrem a brýlemi do role Vaňka, nesmělého intelektuála, hodí samozřejmě dokonale. Fyzická podoba by však k vyobrazení Vaňka nestačila, Panzner reaguje na sládkovo chování přesně podle toho, jaký návrh se mu od pivovarníka dostane – nesměle, s vděčností, s touhou svůj postoj správně vysvětlit, ne však, což je důležité, s nadřazeností.

Podle slov Jiřího Ondry se před premiérou zkoušelo jen párkrát, možná právě proto je Audience v D21 tak zdařilá, vždyť je to vlastně hra ze života. Havlova jednoaktovka si tak žije dál svým životem i mezi mladší generací (oba herci a režisér jsou třicátníci) a už dnes se z ní stala klasika. Kdo by si to v sedmdesátých letech, kdy ji Havel napsal jako bokovku pro pobavení svých přátel, pomyslel. Jsou to ale paradoxy, to vám teda povím.

Divadlo D21
Záhřebská 21, Praha 2
Nejbližší představení: 26. listopadu a 11. prosince

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Audience