Mystifikátoru E. A. Poeovi konečně splácejí dávný dluh

Tomáš Šťástka : iDnes.cz , 13. 03. 2022

Americký klasik Edgar Allan Poe patří dlouhodobě mezi oblíbené autory. I přes zajímavé a originální motivy a jímavou atmosféru se však jeden ze zakladatelů detektivního a hororového žánru na divadelních prknech příliš neobjevuje.

Proč? „To bychom také rádi věděli! Těší nás, že mu naší — již delší čas zamýšlenou — autorskou inscenací splácíme pomyslný divadelní dluh,“ hlásí Kristýna Čepková, dramaturgyně pražského Divadla D21, které právě nyní uvádí v premiérách zmíněným spisovatelem inspirovanou novinku Pohřben zaživa.

„Nazvala bych to scénickou koláží. Jde o fragmenty a motivy z Poeových povídek provázané s jeho poezií a s autorskou hudbou Samuela Neduhy, představitele Poea v naší inscenaci,“ popisuje dramaturgyně malé vinohradské scény. Vedle Neduhy se v novince objeví Hana Mathauserová, Hasan Zahirović a Marek Zeman.

Novinka s podtitulem Infuze POEzie vzniká v režii renomované režisérky Ewy Zembok. Tvůrci divákům slibují motivy a fragmenty ze známých Poeových prací Lenora, Havran, Berenice, Smrtihlav, Maska červené smrti či třeba Svatební balada. „Jednotlivé části jsou propojeny v dějový rámec inspirovaný povídkou Jáma a kyvadlo i Poeovými myšlenkami. Podrobnosti bychom neradi prozrazovali předem, abychom diváky nepřipravili o mnohá překvapení,“ naznačuje Čepková.

Tvůrci inscenace mimo jiné poukazují na to, že Poe nebyl zdaleka jen prvním autorem detektivek a spisovatelem hororových povídek. „Bude to taková literární vivisekce v rytmu tlukotu srdce. Scénicky zábavná zpověď – možná i závěť – umělce, podivína, v každém případě však geniálního básníka, jehož život je dodnes opředen tajemstvím. Právě proto byl často neúplně nebo dokonce mylně interpretován. Stal se také terčem různých pomluv a dezinformací,“ pokračuje dramaturgyně divadla.

„Určitě bychom rádi zdůraznili, že mnohé z toho, co o něm bylo řečeno nebo napsáno nemusí vždy odpovídat realitě. Oporu hledáme především v jeho tvorbě, kterou jsme zasadili do ‚nových souvislostí‘. Poe byl ostatně také mystifikátorem stejně jako skeptikem…“

V Divadle D21 se na nejrůznější solitéry soustředí dlouhodobě. Vypovídá o tom třeba i nedávná premiéra Emil čili o Háchovi, která v kabaretním duchu přiblížila divákům osobnost našeho pozapomenutého prezidenta Emila Háchy. „Už několik sezón se věnujeme osudům významných a výrazných osobností. Do této dramaturgické linie spadají třeba tituly KRYL, Trnová koruna K. H. Borovského, Panna Orleánská nebo zmiňovaný Emil čili O Háchovi,“ potvrzuje Čepková.

První reprízu novinky Pohřben zaživa plánují v Divadle D21 na čtvrtek 17. března.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Pohřben zaživa