Fantasmagorickou krajinou duše. V divadelní Americe ožijí bizoni i faraoni.

Tomáš Šťástka : iDnes.cz , 30. 04. 2021

Amerika jako snová road movie. Cestu českoněmeckého Honzy fantasmagorickou krajinou duše mladého člověka 21. století nabídne prý novinka, na které nyní pracuje malé pražské Divadlo D21.
Jako odrazový můstek k tomu využívají Kafkovu Ameriku poprvé vydanou před bezmála sto lety.

Hru v Divadle D21 režíruje Ondřej Štefaňák. Režisér, jehož dosavadní působení je spjato s MeetFactory a především Divadlem X10, se na půdě malé vinohradské scény objevuje vůbec poprvé. Stejně jako dramaturgyně Barbora Hančilová.

Ne kde, ale kdy
Hlavní postavu Karla Rossmanna hraje Hasan Zahirović, dále se objeví Stela Chmelová, Hana Mathauserová, Samuel Neduha, Petr Pochop a Marek Zeman.

„Amerika je země možností, kde se každý může vypracovat. Ale sen o svobodě se mění v imigrantovu noční můru. Společenský vzestup není zdaleka tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Karel Rossmann se na své cestě za štěstím setkává s pokřivenými archetypy, jež ztvárňují další herci,“ popisují Hančilová se Štefaňákem.

Tvůrci dále upozorňují, že podobně jako si Kafka vysnil svou představu Ameriky, pracuje se snovými asociacemi i režisér Štefaňák.

„Z podvědomí se na světlo jeviště vyškrábou američtí otci zakladatelé, tažní bizoni, otrokáři i otroci, faraonové, norská božstva, indiáni, upjaté kuchařky i poživačné obryně. Otázka nezní, kde se Karel Rossmann ztratí, ale kdy,“ lákají.

Novinka se měla dočkat premiéry tento pátek, podobně jako předchozí počiny však i Ameriku zatím uvedou bez diváků. D21 se totiž rozhodlo celou sezonu nazvanou Zemský ráj to napohled uskutečnit navzdory nemožnosti hrát před obecenstvem.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Amerika