V bývalé klempířské dílně teď hrají jako o život. Divadlo D21 zve na Ameriku Franze Kafky

Sabina Vosecká : ČRo DAB Praha, 20. 04. 2021

Létající redaktorka si povídala o představení Amerika Divadla D21 s režisérem Ondřejem Štefaňákem a ředitelkou divadla a herečkou Hanou Mathauserovou.

Spojila je láska k herectví a divadlu, a tak se po studiích rozhodli založit vlastní divadelní soubor. A proč ne zrovna v bývalé klempířské dílně. Vlastními silami tak vytvořili místo, kde dnes hrají jako o život. Tak třeba právě teď zkouší herci z Divadla D21 kousek od Franze Kafky – Ameriku.

Celý příběh o vzniku tohoto souboru a proměně klempířské dílny na divadlo by vydal na celý seriál. O tom ještě určitě uslyšíte. Nutno na úvod připomenout, že hlavou divadla a taky nejvíc zainteresovaným člověkem do celého koloběhu je Hana Mathauserová. Sympatická zrzka s chraplákem a psí bullteriérkou jménem Miňonka.

Ano, divadla jsou stále zavřená a bůh ví, kdy budou zase přístupná divákům, nicméně tohle divadlo jede dál. Pořád se zkouší a pořád se hraje. I když jen do mrtvé čočky kamery. Což je pro herce vždycky bolestivý a smutný zážitek, koukat do prázdného hlediště. Vždyť přeci divák je ten, který utváří zpětnou vazbu a magickou energii, která vzniká mezi jevištěm a hledištěm při představení.

V Divadle D21 se teď herci i přes to všechno připravují na novou inscenaci. Je jí Kafkova Amerika.

„Půjde o současné scénické glosování Kafkova amerického snu jako road-movie nejen o cestě Honzy fantasmagorickou krajinou duše mladého člověka 21. století,“ uvádí soubor na svých webových stránkách. O režii se postaral Ondřej Štefaňák, o dramaturgii Barbora Hančilová a výtvarnicí je Lenka Odvárková.

Premiéra bude už 30. dubna bez diváků, ale snad budeme mít my i herci brzo šanci potkat se živě v divadle a užít si to se vším všudy.

Tak si užívejte jaro a opatrujte se!

Vaše #letajiciredaktorka Sabina

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Amerika