Divadlo D21 představí Kafkovu Ameriku jako snovou road-movie

Jaroslav Totušek : Lidové noviny, 19. 04. 2021

Klasický román v neokoukaném zpracování. Čtvrtou premiérou divadla D21 je Amerika. Zatím ale není jisté, kdy se inscenace divákům představí.
Karel Rossman je za nesmyslný zločin vyhnán do Ameriky, kde musí začít od nuly. Hrdina ale brzo zjistí, že hledat štěstí tam, kde žádné nezbylo, je poněkud pošetilé. Divadlo D21 pojalo tradiční Kafkův román (který v roce 1927 původně vyšel pod titulem Nezvěstný) jako příběh o dospívání těla i ducha na cestách. 
Hlavní postavu, Karla Rossmanna, hraje Hasan Zahirović, který sám čerpá z osobní zkušenosti spojené s přesídlením. „Řetězce postav“ – řečeno spolu s režisérem – utvářejících Rossmannův příběh či doprovázející ho na cestě pak ztvární téměř všichni členové souboru D21.
„Amerika jako země možností, kde se každý může vypracovat. Ale sen o svobodě se mění v imigrantovu noční můru. Společenský vzestup není ani zdaleka tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Karel Rossmann se na své cestě za štěstím setkává s pokřivenými archetypy, jež ztvárňují další herci. V Americe jsou všichni cizinci doma, Amerika je globální vesnice, Amerika je Babylón, kde si navzájem nikdo nerozumí a všichni trpí samotou,“ přibližují inscenaci dramaturgyně Barbora Hančilová a režisér Ondřej Štefaňák. 
jto

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Amerika