Po zločinu musí následovat trest

Michaela Dočkalová : Daily Coffee, 24. 02. 2020

Stará dobrá ruská klasika, která nikdy neormzí. Alespoň v tom literárním podání rozhodně ne. Ale co když se toto dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského adaptuje divadelně?

Klasika v moderním zpracování
Sama za sebe mohu prohlásit, že dílo F. M. Dostojevského Zločin a trest dostává na divadelních prknech Divadla D21 zcela nový rozměr. Je možné říci, že rozměr psychedelický. Jde totiž o velmi moderní zpracování, které potěší zejména mladší ročníky. Herecké výkony však všichni zúčastnění předvádějí víc než obstojné.

Vražda na lichváři není zločinem
Když student Raskolnikov (Vojta Hrabák) zabije lichvářku, myslí si, že tím světu prokázal dobrou službu. To, co udělal, mu vůbec nedochází. Když se pak seznámí s prostitutkou Soňou (Kristýna Podzimková), kterou bere jako svou spřízněnou duši, svěří se jí s tím, co provedl. Soňa mu ale domlouvá, aby se přiznal. Raskolnikov má přesto pocit, že nic špatného neudělal, a tak se odmítá k vražednému činu přiznat.

Literatura versus divadlo
Hra trvající necelou hodinu a půl v sobě prolíná části, v nichž se neděje nic zásadního, s těmi, ve kterých se toho děje tolik, že se až nestačíte divit. Nechybí totiž ani ruský rap.

Divadelní hra se bude líbit zejména těm, kteří neradi čtou, ale přesto by se rádi o této ruské klasice a jednom z nejzásadnějších děl devatenáctého století něco dozvěděli. Ti, co literární předlohu četli, nebudou odcházet zklamaní, jen si možná budou klást otázku, co by na takovou moderní alkoholovou jízdu chudého studenta říkal sám Dostojevskij.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Zločin a trest