Komorní Zločin a trest. Velký příběh ožije na současném ruském sídlišti

Tomáš Šťástka : idnes.cz, 03. 02. 2020

Velký ruský román na malé pražské scéně. Vinohradské Divadlo D21 uvede v sobotu inscenaci Zločin a trest; režisér a zdejší umělecký šéf Jakub Šmíd k ní využije komorní dramatizaci Andrzeje Wajdy. V roli Soni se objeví herečka Kristýna Podzimková.

„Není to první velký román, který bude mít D21 na repertoáru. Jsme limitováni počtem postav, ale jinak příběh jakkoli velký či malý můžete vyprávět třeba ve sprchovém koutě. Pokud máte posluchače,“ zamýšlí se herečka známá třeba ze seriálu Bez vědomí.

S postavou Soni se potkává už podruhé. „První setkání se odehrálo před jedenácti lety v Těšínském divadle,“ vzpomíná. „Časový odstup se hodil i do pojetí naší interpretace vztahu Soni s Raskolnikovem, protože je mezi nimi věkový rozdíl nezvykle opačný. Vojtěch Hrabák v roli Raskolnikova je o třináct let mladší než já. Nynější Soňa je tedy o poznání zkušenější, zbavená iluzí, poddaná nepříznivé životní situaci,“ vysvětluje Podzimková.

Zasazení románu do Dostojevského časů se zdejší nastudování nedrží. „Inscenaci jsme posunuli na současné ruské sídliště sociálně slabších existencí,“ hlásí. Zbytečných aktualizací se však divák bát nemusí. „Velké romány jsou velké také proto, že žádnou aktualizaci nepotřebují. Ve Zločinu a trestu alarmuje téma morálního rozkolu. To je pro mě nadčasové,“ pokračuje herečka.

Nesmrtelnost sto padesát let starého románu vyzdvihuje i dramaturgyně inscenace Kristýna Čepková: „Téma Zločinu a trestu nikdy nezestárlo stejně jako autorova schopnost geniálně vyvrhnout na stránky románu lidské nitro. Psychologická věrohodnost Dostojevského knih je neuvěřitelná. Příběhy zůstávají, jen kulisy se mění.“

Čepková, Šmíd i výtvarnice inscenace Lenka Odvárková už pro malé vinohradské divadlo v minulosti připravili jiný klasický román, před dvěma lety zde zinscenovali Utrpení mladého Werthera.

„I když jsem na volné noze a vyskytuji se ve více divadlech, D21 znamená moje doma. Paradoxně je v něm nejvíce práce, nejméně peněz, ale žádný stres,“ vyznává se Podzimková ze svého vztahu k malé, ale již zavedené scéně.

Sobotní divadelní premiéra je pro Podzimkovou v této sezoně poslední. „Dávám si oddech. Ale v kinech mě čekají dvě premiéry. V březnu to bude road movie s hororovými prvky Poslouchej! a v září film Bábovky, natočený podle knižní předlohy Radky Třeštíkové,“ dodává.

Vedle Podzimkové a Vojtěcha Hrabáka se ve Zločinu a trestu objeví ještě Petr Pochop, Marek Zeman a Lukáš Šolc v alternaci se Samuelem Neduhou. Po sobotní premiéře lze novinku v Divadle D21 vidět 5. února a pak až 28. února.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Zločin a trest